Ortam dinleme sıradan insanlar için son derece lüks olan bir işlem olarak tanımlanabilir. Geçmişte telefon dinlemesi dahi yapamayan kişilerin, günümüzde böylesine özel bir işlemi yapması, farklı avantajlar elde edilmesini sağlar. Bahse konu işlem sayesinde insanlar, sevdikleri ve yakınlarında bulunan kişilere dair en önemli bilgileri rahatlıkla elde edebilir.

Bilindiği gibi telefon dinleme cihazları ve diğer dinleme yöntemleri, sadece hat üzerinden yapılan konuşmaların dinlenmesini sağlardı. Fakat yakın zamanda geliştirilen ve insanlar tarafından büyük ilgi gören telefon dinleme programları ise bunların çok daha fazlasını yapabilmektedir. Ekstradan yapılan işlemlerden birisi de ortam dinleme olup, insanların telefon hattı haricinde yaptıkları görüşmelerin dinlenmesini sağlar. Daha net bir ifade ile telefon haricinde yapılan görüşmelerin dinlenmesi olarak da ifade edilebilir. Bu işlem ile kişiler, en mahrem bilgileri öğrenebilir.

Ortam dinleme yapılmasının farklı amaçları vardır. Bazı kişiler eşlerinin ne kadar sadık olduğunu anlamak ve arkasından neler konuştuğunu öğrenmek için bu işlemi yaparken, bazıları da çalışanların mesai saatlerinde neler ile meşgul olduğunu anlamak için böylesine bir işlemi yapmaktadır. Bundan dolayı insanlar için farklı nedenler söz konusudur demek, kesinlikle yanlış olmayacaktır.

Ortam Dinleme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ortam dinleme, yukarıda da bahsedildiği gibi özel yazılımlar aracılığıyla yapılan bir işlemdir. Fakat bu işlemin sorunsuz olabilmesi için atılması gereken bazı adımlar vardır. Bunlara geçmeden önce bu yazılımların sadece Android sistemlerde çalıştığının bilinmesi gerekiyor. Bunun haricindeki bir sistemde çalışması kesinlikle söz konusu dahi değildir. Bundan dolayı insanların yazılım satın almadan önce hedef mobil cihazın işletim sistemini öğrenmesi gerekir.

Casus yazılım kurulumu için insanların sahip olması gereken bazı bilgiler vardır. Bunlar, internet üzerinde yer alan videodan öğrenilebilir. Söz konusu video izlendiğinde, ilgili adımlar görülecektir. Kurulumdan önce bu adımlara göre gerekli izinlerin verilmesi gerekir. Daha sonra ise standart bir mobil uygulama kurulumu gerçekleştirilir. Böylece ortam dinleme yapılabilir aşamaya gelir.

Ortam dinleme için panele bağlanılması ve buradaki menülerin kullanılması yeterli olacaktır. Böylece insanlar, ortamda yapılan her türlü konuşmayı dinleme imkanı bulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir